Filmy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Knihy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Návštěvnost
TOPlist
Film
Harry Potter a Kámen mudrců
Původní název - Harry Potter and the Philosopher's Stone
Žánr - fantasy
Námět - J. K. Rowlingová
Délka - 152 min
Distribuce - Warner Bros. Pictures
Premiéra - 2001
Rozpočet - 125 mil. $

Rozdíly mezi knihou a filmem:
Zatímco kniha začíná běžným ránem u Dursleyových, film začíná až večer, kdy Albus Brumbál, Minerva McGonagallová a Rubeus Hagrid dávají malého Harryho Pottera před dveře Dursleyových. Vynecháno je také několik pokusů o útěk Vernona Dursleyho od dopisů, které Harrymu přicházejí z Bradavic. Harry se nepotká s Dracem už v Příčné ulici, ale až v Bradavicích a po nákupech v Příčné ulici se Harry nevrací k Dursleyovým, ale jde rovnou na nástupiště 9 a 3/4. Vynecháno je také zdlouhavé pátrání po Nicolasi Flamelovi. a v knize také Malfoy vyláká Harryho a Rona na noční souboj do pamětní síně, kam nakonec jdou i s Nevillem a Hermionou. Od Draca je to past, řekne to školníkovy Filchovi a ten je málem načapá, a ve dveřích kam se shovají hlídá Chlopek. Hagridův drak Norbert je odebrán a odeslán do Rumunska Brumbálem a ne přáteli Charlieho. Školní trest kvůli nočnímu potulování si v knize odpykává Harry, Hermiona, Neville a Draco, ve filmu Nevilla nahradil Ron. Vynechána je také píseň Moudrého klobouku, Snapeův úkol při cestě ke Kameni, Petunie a Dudley Dursleyovi jsou místo blonďáků bruneti a Firenze, který je v knize světlý, je ve filmu tmavý.
Obsazení:
Daniel Radcliffe - Harry Potter
Rupert Grint - Ron Weasley
Emma Watson - Hermiona Grangerová
Richard Harris - Albus Brumbál
Maggie Smith - Minerva McGonagallová
Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid
Alan Rickman - Severus Snape
Ian Hart - Quirinus Quirell
Tom Felton - Draco Malfoy
Richard Griffiths - Vernon Dursley
Fiona Shaw - Petunie Dursleyová
Harry Melling - Dudley Dursley
John Hurt - Ollivander
Matthew Lewis - Neville Longbottom
Warwick Davis - Filius Kratiknot
John Cleese - Skoro bezhlavý Nick
Julie Walters - Molly Weasleyová
Richard Bremmer - Lord Voldemort

Zajímavosti:
- Alana Rickmana, který hraje profesora Severuse Snapea, do této role vybrala osobně autorka knižní předlohy J.K. Rowlingová.
- Po uvedení filmu do kin zaplavila útulky v USA, Kanadě a Velké Británii spousta sov, které si koupily děti po zhlédnutí filmu a vrátily je sem, když zjistily, že nenosí poštu tak, jako to viděly v Kameni mudrců. V Toronto Daily dokonce otiskli celostránkový inzerát s textem: "Ochránci zvířat varují rodiče: Sova není vhodný mazlíček! Nemluví, nemá ráda lidi a nenosí zásilky!"
- Díky filmu spousta dětí začala tvrdit, že špatně vidí a začaly navštěvovat oční ordinace jen proto, aby mohly nosit kulaté potterovské brýle. V Británii se tak zvedla prodejnost kulatých brýlí o 40%.
- Režisér Chris Columbus byl vybrán z konkurzu, kterého se zúčastnilo osm slavných režisérů: kromě něj to byli Jonathan Demme (Mlčení jehňátek), Peter Weir (Truman Show), Alan Parker (Půlnoční expres), Wolfgang Petersen (Air Force One), Mike Newell (Čtyři svatby a jeden pohřeb), Tim Robbins (Mrtvý muž přichází) a Terry Gilliam (12 opic).
- Autorka knižní předlohy J.K.Rowlingová měla při natáčení téměř na všechny kroky produkce právo "veta".
- Když byl Daniel Radcliffe vybrán do role Harryho Pottera, ještě neměl vyhráno. Jeho rodiče s tím totiž několik měsíců nesouhlasili.
- Typickými rysy Harryho Pottera jsou kulaté brýle, jizva na čele, jasně zelené oči po matce a rozcuchané černé vlasy po otci - přesto filmový Harry nemá ani zelené oči, ani černé vlasy. A přitom by to spravily čočky a barva na vlasy.
- Tvůrci chtěli některé bradavické scény natáčet v katedrále v Gloucesteru, místní obyvatelé ale protestovali proti tomu, aby sev tomto svatostánku točily čarodějnické scény. Nakonec se ale zde všechno v klidu natočilo a k blokádám nedošlo.
- Úspěch filmu výrazně podpořil turistický ruch. Hrad v Alnwicku zaznamenal roční nárůst návštěvníků z 50 tisíc na 200 tisíc.
- Devítiminutová scéna zápasu ve famfrpálu se natáčela šest měsíců (a to nepočítáme čas, který zabraly přípravy).
- Rupert Grint svou roli Rona Weasleyho získal tak, že složil písničku o tom, proč by zrovna on měl hrát Rona, natočil ji na video a poslal na casting.
- Tom Felton, představitel záporáka Draca Molfoye, se po premiéře filmu svěřil, že se ho díky jeho roli všichni malí diváci bojí. Vyděsil dokonce i děti režiséra Chrise Columbuse.
- Režisérovi Columbusovi při natáčení radila jeho dcera Eleanor, co by mělo jak vypadat a které scény se určitě nesmí vynechat.
- Honorář, který za natočení tohoto filmu dostal Daniel Radcliffe, činil sto deset titíc dolarů. Kdežto za další díl dostal už tři miliony.
- Konkurzu na roli Harryho Pottera se zúčastnilo na 16 000 chlapců.
- Společnost Warner Bros. koupila filmová práva rovnou na všech sedm dílů, i když v té době byla na světě pouze první kniha.
- Natáčení začalo v říjnu 2000 a podle plánu mělo končit v dubnu dalšího roku. Také díky tuhé zimě byly ale poslední práce na filmu hotovy až v červenci 2001.
- Role Albuse Brumbála byla původně nabídnuta Patricku McGoohanovi, který ji ale odmítl kvůli zdravotním problémům
- Po premiéře filmu bylo na nádraží King´s Cross pro fanoušky filmu vytvořeno mezi nástupišti 9 a 10 nástupiště 9 a 3/4. Společnost, která nástupiště vlastní, zde připevnila čtvrtinu zavazadlového vozíku tak, že to vypadá jakoby mizel ve zdi. Tato atrakce slouží fanouškům, aby se zde mohli vyfotit.
- Když se v jedné scéně blíží Harry, Ron a Hermiona k Hagridovi, je vidět, že hraje na dechový nástroj. Píseň, kterou hraje je "Hedwig´s Theme".
- Robbie Coltrane byl vůbec první obsazenou osobou.
- Richard Harris souhlasil vzít roli Albuse Brumbála, protože mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním jinak do konce života nepromluví.
- J. K. Rowlingová trvala na tom, aby hlavní obsazení bylo britské, čemuž se vyhovělo s dvěma výjimkami. Richard Harris byl Ir a Zoe Wanamaker je Američkanka.
- Mourovatá kočka, která se používala k filmování utekla a vrátila se až po dvou dnech.
- Mezi portréty na posunovacím schodišti můžete jasně vidět Annu Boleynovou, druhou a popravenou manželku Jindřicha VIII. a matku královny Alžběty I. Anna Boleynová byla známá tím, že věřila na čarodějnice.
- Harry Potter má narozeniny 31. července, stejně jako J. K. Rowlingová a Richard Griffiths (strýc Vernon). Daniel Radcliffe kvůli publicitě tvrdil, že on také, ale ve skutečnosti je má 23. července.
- Tři sovy hrají Hedviku: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíc Gizmo.
- Velkým fanouškem Harryho Pottera je Drew Barrymore, původně si měla i zahrát.
- Rossie O´Donnell a Robin Williams toužili zahrát si ve filmu i zadarmo.
- Tim Roth byl hlavní uchazeč o roli profesora Snapea. Nakonec však dal přednost v Burtonově Planetě Opic (2001).
- Pro vnitřní scény banky u Gringottových byla použita budova australské ambasády v Londýně. Exteriéry jsou tzv. Stříbrné Sklepy nedaleko.
- Pro roli Harryho byl zvažován Gabriel Thomson.
- Ulice, kterou jdou Harry a Hagrid k Děravému kotli je ta samá, kde Sean Connery čekal na Catherine Zeta-Jones ve filmu Past (1999).
- David Thewlis, který později hrál profesora Lupina v Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) byl zvažován pro roli profesora Quirrella.
- Steven Spielberg chtěl, aby Harryho hrál Haley Joel Osment. Ten se ale sám role vzdal, protože byl přesvědčen, že knihu, jako je "Kámen mudrců", nemá smysl převádět na plátno.
- Liam Aiken byl nejprve vybrán pro roli Harryho, ale druhý den se přišlo na to, že není Brit a byl vyhozen.
- Kromě Stevena Spielberga byli kandidáty na režiséra: Jonathan Demme, Brad Silberg či Terry Gilliam. Gilliam byl největší favorit Rowlingové, avšak studio nakonec vybralo Chrise Columbuse, protože měl zkušenost s dětskými herci.
- Když se v britských kinech promítaly ukázky z tohoto filmu, museli majitelé kin vydat nařízení, že na filmy, před kterými se tyto upoutávky promítají, se nevrací vstupné. Děti se totiž podívaly na Harryho Pottera, nechaly si vrátit vstupné a šly domů.
- 17. a 18. listopadu si v Anglii ve 491 kinech odbyl tento film svou předpremiéru. Výnos vysoko překonal i odhadovaných 90 milionů dolarů a postaral se tak o nový rekord v kategorii dvoudenní předpremiéra.
- J. K. Rowlingová (autorka příběhů o Harrym Potterovi) dostala ještě před začátkem natáčení nabídku zahrát si Lily Potterovou, kterou však odmítla. Podle svých vlastních slov nedokáže jen tak vystřihnout herecký výkon, i kdyby to znamenalo tam pouze stát a kynout. Určitě by se prý při tom něco zvrtlo. Matku čarodějnického učně tedy nakonec ztělesnila zkušená irská herečka Geraldine Somerville.