Filmy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Knihy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Návštěvnost
TOPlist
Film
Harry Potter a Tajemná komnata
Původní název - Harry Potter and the Chamber of Secrets
Žánr - fantasy
Námět - J. K. Rowlingová
Délka - 161 min
Distribuce - Warner Bros. Pictures
Premiéra - 2002
Rozpočet - 100 mil. $

Rozdíly mezi knihou a filmem:
Ve filmu bylo vynecháno poměrně dost scén z knihy, jiné byly upraveny, zkráceny. Chybí například návštěva Luciuse a Draca Malfoyových u Borgina a Burkese, souboj mezi Luciusem a Arthurem Weasleym v Krucáncích a kaňourech, dlouhé diskuze o tom, jestli je Harry Zmijozelův dědic nebo ne, vynechána je také oslava úmrtí Skoro bezhlavého Nicka. Po použití mnoholičného lektvaru zůstaly Harrymu a Ronovi jejich hlasy, zatímco v knize spolu s těly získali i hlasy Crabbea a Goyla. To je ale pak porušeno ve čtvrtém filmu, kdy má Barty Skrk ml. hlas Moodyho. Ve filmu se neobjevil ani profesor Binns, jeho největší role v sérii - vyprávění o Tajemné komnatě se ujala McGonagallová. Konverzace mezi Tomem Raddlem a Dippetem byla nahrazena rozhovorem mezi Raddlem a Brumbálem.
Obsazení:
Daniel Radcliffe - Harry Potter
Rupert Grint - Ron Weasley
Emma Watson - Hermiona Grangerová
Richard Harris - Albus Brumbál
Maggie Smith - Minerva McGonagallová
Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid
Alan Rickman - Severus Snape
Kenneth Branagh - Zlatoslav Lockhart
Christian Coulson - Tom Rojvol Raddle
Bonnie Wright - Ginny Weasleyová
Tom Felton - Draco Malfoy
Jason Isaacs - Lucius Malfoy
Shirley Henderson - Ufňukaná Uršula
Richard Griffiths - Vernon Dursley
Fiona Shaw - Petunie Dursleyová
Harry Melling - Dudley Dursley
Robert Hardy - Kornelius Popletal
Miriam Margolyes - Pomona Prýtová
Mark Williams - Arthur Weasley
Julie Walters - Molly Weasleyová
Hugh Mitchell - Colin Creevey
Toby Jones - hlas Dobbyho

Zajímavosti:
- 7 měsíců trvalo, než bylo nalezeno létající auto z filmu Harry Potter a tajemná komnata, které zmizelo dva měsíce po skončení natáčení. Modrý Ford objevili turisté v garáži ve vsi Mount Hawke v Cornwallu.
- Harry Potter a tajemná komnata je nejoblíbenější kniha Daniela Radcliffea.
- Hugh Grant byl původně vybrán pro roli Gilderoye Lockharta, ale v poslední chvíli musel svou nabídku hrát ve filmu stáhnout.
- Zoë Wanamaker se v tomto filmu neobjeví jako letecká instruktorka Madam Hooch. Její postava byla vyškrtnuta ze scénáře.
- Christian Coulson překvapivě získal roli Toma Riddleho, přestože mu bylo 23 a výrazně tak překonal požadavky konkursu, které byly 15 - 17 let.
- Ve scéně, kdy Harry a Ron vrazí do vrby mlátičky bylo zničeno čtrnáct automobilů typu Ford Anglia.
- Dobby byl "hrán" míčkem na tyči a on sám byl přidán později digitálně.
- Když Harry vstoupí do pracovny profesora Brumbála, vidíme na stěně obraz Gandalfa Šedého.
- Natáčení začalo tři dny po premiéře filmu Harry Potter a kámen mudrců.
- Krucánky a kaňoury je upravený Olivanderův kouzelnický obchod z prvního filmu.
- Poznávací značka auta Weasleyových je 7990 TD.
- Ve filmu se objeví všechny čtyři děti režiséra Columbuse. Eleanor hraje Susan Bones, Brendan chlapce ve studovně, Violet malou dívku s květinami a Isabella holčičku v knihkupectví.
- Ve Velké Británii byl tento film první, jehož DVD se prodalo přes milion již první víkend.
- V závěrečných titulcích je místo Hannah Abbot napsáno Hannah Hufflepuff.
- Richard Harris zemřel nekolik málo týdnů před uvedením filmu do kin.
- Danielu Radcliffeovi bylo původně nabídnuto 125000 liber. Herecká asociace však vyjednala nové podmínky, podle kterých dostal 2 miliony liber (3 milion dolarů).
- Ufňukaná Uršula je nejstarší herečka, která hraje studenta. Její představeitelce Shirley Henderson bylo tehdy 37 let.
- Natáčení druhého pokračování příběhů o čarodějském učni začalo pouze tři dny po premiéře Harryho Pottera a Kamene mudrců.
- Pro tento film bylo vyrobeno celkem 59 kulis, přičemž některé kulisy už byly použity z prvního dílu. Tajemná komnata má velikost 76 x 36,5 metru a byla stavěna ve staré továrně, kde se dřív vyráběla letadla.
- Ve filmu se objevuje mnoho knih napsaných Zlatoslavem Lockhartem. Jednou z nich je i kniha "Zlatoslav Lockhart: Mé kouzelné já". Ve skutečnosti však vnitřní část této knihy tvůrci vyplnili nudnou politickou příručkou.
-Jednou z výchovných metod bylo, že pokud dětští herci při natáčení něco provedli, museli za trest vlastnoručně odepsat padesáti fanouškům.
- Během natáčení tohoto filmu někdo ukradl ze zamčené místnosti v Leavesdenských studiích fotografie z natáčení.
- Během natáčení se na place objevily vši. Vzhledem k jejich masovému rozmnožení muselo být vydáno nařízení, že na plac smí jen ten, kdo předtím v maskérně podstoupil prohlídku hlavy.
- Natáčení famfrpálové scény se stalo jedinou příležitostí, kdy lidé ze štábu viděli režiséra Chrise Columbuse skutečně naštvaného. Columbus totiž přivedl na natáčení této scény skupinu komparsistů a nabádal je, aby tu scénu víc prožívali, aby si uvědomili, že Harry zrovna dostal ránu potloukem, který jde navíc stále po něm (po chytačovi). A jeden z komparsistů se naklonil k druhému a zeptal se ho, kdo je to chytač, co je to krucinál potlouk a co z toho vyplývá pro ně. A Alan Rickman na to údajně vtipně zareagoval, že záleží na tom, v kterém jsou družstvu.
- Většina komparsistů v tomto filmu byli zapálení fanoušci. Při natáčení ve Skotsku, v okolí pevnosti Fort William, jich bylo potřeba 400, ale tvůrci mohli vybírat z tisíců. Byla zde dokonce sepsána petice za změnu britských zákonů o dětské práci, aby byly děti flexibilnější a mohly pracovat více hodin denně.
- Scéna, kdy Ron vyplivuje z úst slimáky byla točena tak, že Rupert Grint si musel dát slimáky do pusy a pak je vyplivovat i s jejich slizem. Podle Rupertových slov však slimáci chutnali dobře.
- Emma Watson si při natáčení zlomila levé zápěstí.
- V původním scénáři bylo, že Hermiona v poslední scéně obejme Harryho a Rona. Jedenáctiletá Emma Watson (Hermiona) se ale styděla obejmout oba kluky před celým štábem, takže je režisér Chris Columbus dovolil pozměnit scénu. Nejdřív objala Daniela Radcliffea (Harry), ale když chtěla obejmnou Ruperta Grinta (Ron) oba se tak styděli, že se nakonec rozhodli jen potřást rukama. Emma Watson přiznala v jednom rozhovoru, že Daniela Radcliffea objala jen velmi krátce, takže filmaři museli tento záběr na pár sekund "zmrazit", aby bylo objetí delší.
- Spousta fanoušků Harryho Pottera šla do kina na film SCOOBY DOO jen proto, aby viděli trailer na Harryho Pottera a tajemnou komnatu.
- Scény odehrávající se v interiérech nádraží King´s Cross byly opravdu točeny na King´s Cross, avšak scény odehrájaící se venku se točily na St. Pancras. Tato dvě nádraží spolu sousedí, ale jsou to 2 různé budovy. Extériérové scény byly přesunuty, protože St. Pancras je vizuálně přitažlivější.
- Po uvedení filmu do kin informovalo jedno norské kino, že mají problémy s dětskými diváky. Spousta dětí si na představení koupila sladkosti a popcorn a při scéně, kdy Ron zvrací živé slimáky, se jim udělalo nevolno.
- Na některých obrazech v Bradavicích se ve skutečnosti objevují obličeje designera Stuarta Craiga a výkonného producenta Marka Radcliffa.
- Ve scéně v knihkupectví říká pan Weasley Hermioniným rodičům: "Chápu, proč se vás někteří mudlové bojí." Tato scéna, ale ve filmu nedává moc smysl, když zde narozdíl od knihy není řečeno, že Grangerovy jsou zubaři.
- Tapisérie ve společenské místnosti Nebelvíru jsou ve skutečnosti kopiemi série tapisérií z 16. století s názvem "Lady of Unicorn", jejichž originály jsou vystaveny v muzeu Cluny v Paříži.
- Scéna, kdy pan Malfoy říká Harrymu: "Doufejme, že pan Potter bude vždycky nablízku, aby zachránil den." není ve scénáři, nýmrž je improvizací Jasona Isaacse a Daniela Radcliffa.
- Ve scéně, kdy po zápase Harryho s Malfoyem pomáhá Snape Malfoyovi na nohy, můžete nalevo zahlédnout kameramana.
- Alan Cumming byl zvažován do role Zlatoslava Lockharta.
- Jason Isaacs (Lucius Malfoy) si pouštěl scény s Tomem Feltonem (Draco Malfoy) z Harryho Pottera a Kamene mudrců, aby zjistil, jak podlá má jeho postava být.
- Lístky na film se v Británii prodávaly více než měsíc před jeho premiérou. Před ní měl už film vyděláno asi 1 milion liber (cca 200 000 lístků). Po premiéře už měl na kontě dalších 8 milionů liber.
- Zoë Wanamaker (madam Hoochová) se nechtěla na filmu jakkoliv podílet, protože se cítila málo finančně ohodnocená.