Filmy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Knihy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Návštěvnost
TOPlist
Film
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Původní název - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Žánr - fantasy
Námět - J. K. Rowlingová
Délka - 134 min
Distribuce - Warner Bros. Pictures
Premiéra - 2004
Rozpočet - 130 mil. $

Rozdíly mezi knihou a filmem:
Oproti knize bylo pouze naznačeno spojení mezi Harryho otcem a Pobertovým plánkem, značně je zkrácena pasáž v Chroptící chýši. Nebyl vysvětlen způsob Siriusova útěku z Azkabanu. Ve vlaku, kde hlavní trojice cestovala s Lupinem, byli v knize i Ginny Weasleyová a Neville Longbottom. Vynechány jsou také famfrpálové zápasy Nebelvíru proti Zmijozelu a Havraspáru, i když právě v tomto díle Nebelvír konečně vyhrál famfrpálový pohár. Vynecháno je také mnoho vyučovacích hodin, vysvětlení, co to vlastně je Fideliovo zaklínadlo (neznalý knihy tak z filmu neví, jak měl vlastně Sirius Potterovi zradit). Také, když se Harry a Hermiona vrací v čase, tak v knize dávají velky pozor na to, aby do ničeho nezasahovali, ve filmu házejí kameny do Hagridovy boudy, vyjí, aby nalákali vlkodlaka. Vynechána je také Cho Changová a Harryho první setkání s ní.
Obsazení:
Daniel Radcliffe - Harry Potter
Rupert Grint - Ron Weasley
Emma Watson - Hermiona Grangerová
Michael Gambon - Albus Brumbál
Maggie Smith - Minerva McGonagallová
Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid
Alan Rickman - Severus Snape
Gary Oldman - Sirius Black
David Thewlis - Remus Lupin
Bonnie Wright - Ginny Weasleyová
Tom Felton - Draco Malfoy
Matthew Lewis - Neville Longbottom
James a Oliver Phelpsovi - Fred a George Weasleyovi
Timothy Spall - Petr Pettigrew
Emma Thompson - Sibylla Trelawneyová
Richard Griffiths - Vernon Dursley
Fiona Shaw - Petunie Dursleyová
Pam Ferris - Marge Dursleyová
Harry Melling - Dudley Dursley
Robert Hardy - Kornelius Popletal
Julie Christie - Rosmerta
Mark Williams - Arthur Weasley
Julie Walters - Molly Weasleyová

Zajímavosti:
- Během prvního víkendu (4. – 6. 6. 2004) vydělal třetí díl dobrodružství čarodějnického učně 93,7 milionu dolarů, čímž se stal nejúspěšnějším v celé sérii. Během druhého víkendu však zaznamenal 63% propad, takže se ve výdělku zařadil na třetí místo v sérii.
- Původním adeptem na režii tohoto filmu byl Steven Spielberg, po tom co Chris Columbus po dvou dílech prohlásil, že chce strávit více času se svou rodinou, a náročné natáčení v Anglii mu to neumožňuje. Další volbou byl Guillermo Del Toro, ale ten dal přednost svému vysněnému projektu Hellboy.
- Čtvrtý díl pod vedením Mike Newella se začal točit 33. března, tedy ještě před premiérou Vězně z Azkabanu, která byla 4. června.
- Po smrti Richarda Harrise, který v prvních dvou dílech ztvárnil Albuse Dumbledora, byli chvíli ve hře tolkienovští Christopher Lee a Ian McKellen, ale úlohu nakonec získal Michael Gabon.
- Postavy dementorů vytvářel tým speciálních efektů 6 měsíců.
- Iluzionista Paul Kieve byl k filmu přizvaný jako konzultant a naučil čarovat například představitele Rona (Rupert Grint) a Hermiony (Emma Watson). Kieve také vystupuje v jedné ze scén filmu, díky němu se některé magické efekty odehrály ve skutečnosti a nemusely se upravovat počítačem.
- Emma Thompson vzala úlohu prof. Trelawny, aby zapůsobila na svou čtyřletou dcerku, zatímco Gary Oldman ztvárnil Siria Blacka, protože potřeboval práci. Ve filmu se totiž neobjevil už víc než rok.
- Alfonso Cuarón nikdy nečetl knihy Rowlingové a neviděl ani první dva díly potterovské filmové série dříve, než mu byla nabídnuta režie Vězně z Azkabanu.
- V Holandsku byla kvůli filmu vytvořena speciální kategorie, která ho označovala jako nevhodný do 9 let, protože byl příliš strašidelný pro děti nad 6 let. Zaškatulkování jako nevhodný do 12 by zase mohlo značně omezit příjmy z promítání.
- Emma Thompson vzala roli profesorky Trealewneyové, aby zapůsobila na svou čtyřletou dceru. původně ji však měla hrát Tilda Swinton.
- Po smrti Richarda Harrise bylo pro postavu Albuse Brumbála zvažováno mnoho herců. Mezi nimi Christopher Lee či Ian McKellen. Harrisova rodina chtěla Petera O´Toolea. Rád by ho hrál i Richard Attenborough.
- Iluzionista Paul Kieve spolupracoval jako konzultant. Učil magii Daniela Radcliffea a Emmu Watson.
- Cuarón učil Daniela Radcliffea jak vyjádřit hrůzu pomocí věty: "Představ si Cameron Diaz v bederní roušce". Pomohlo to.
- Alfonso Cuarón nečetl knihu ani neviděl první dva filmy, když mu byla nabídnuta práce režiséra na tomto filmu.
- Nejlépe vydělávajícím film všech dob co se týče první dne uvedení do kin. (Kulmon) Když se Harry, Hermiona a Ron vrací do školy od Hagridovy chýše poté co byli svědkem Klofanovy popravy, Hermiona obejme Rona a Harry Hermionu. To je odkaz na Cuarónův film Mexická jízda (2001).
- Režisér Cuarón se ve filmu objeví jako sedící muž držící dvě svíčky, když Harry vstoupí do krčmy Madam Rosmertové.
- Velká část filmu se točila ve Skotsku.
- Aby se Alfonso Cuarón seznámil s třemi hlavními herci, nechal každého napsat esej o svých postavách. Emma Watson napsala 16stránkovou esej, Daniel Radcliffe napsal jednostránkový souhrn a Rupert Grint to raději nikdy nedodal.
- Režisérova manželka Annalisa Bugliani a dcera Tess Bu Cuarón se objeví ve filmu na portrétu jako matka s dcerou, hned za obrazem Tlusté Lady.
- Režisér chtěl, aby ve Velké síni hráli na varhany poskakující skřítci, ale Joanne Rowlingová to razantně odmítla.
- Syn bývalého britského ministerského předsedy Tonyho Blaira, Euan Blair, pracoval jako asistent produkce na natáčení tohoto snímku. Lidé ze štábu se nechali slyšet, že je velmi pracovitý a tichý, takže většina lidí ani neví, kdo to vlastně je.
- Ředitel jedné anglické školy požadoval na dětech, které se zúčastnily natáčení tohoto snímku, poplatek 35 liber za každý den, který místo ve škole strávily na natáčení.
- Režisér Alfonso Cuarón a producent David Heyman měli při zařazování scén do tohoto filmu několik sporů. Jeden z těchto sporů se týkal také scény, kdy Harry promění tetu Marge v balon a pak uteče z domu Dursleyových. Najednou má pocit, že ho někdo sleduje. Na pár vteřin zahlédne obrovského psa s pichlavým pohledem a zkrvavenou tlamou. A právě záběr na tohoto psa byl na Heymana příliš. Ve filmu se proto blýsknou jen oči psa, aby malí diváci neměli z filmu noční můry.
- Robbie Coltrane v roli Hagrida si během natáčení nemohl vynachválit svou vestu, kterou měl zevnitř chlazenou systémem trubiček s proudící studenou vodou, která mu zpříjemňovala natáčení ve čtyřicetistupňovém vedru.
- Při natáčení filmu hrozila stávka technického štábu, který se domáhal zvýšení platu o 8 procent. Jejich žádosti nakonec bylo vyhověno a hrozba přerušení natáčení byla zažehnána.
- Tvůrci se během natáčení potýkali s požárem na vyprahlých křovinatých pozemcích ve Skotsku, který způsobily jiskry vyletující z komínu Bradavického expresu. Požár vypukl v únoru 2003 a celková škoda byla odhadnuta na 3 miliony liber.
- Během natáčení tohoto filmu sprejeři v depu ve Scarborough zdemolovali 2 vagóny Bradavického expresu, které musely být záhy nahrazeny čistými vagóny.
- Vedení školy ve skotském Lochaberu se nespokojilo se sponzorským darem, který škola od produkce Harryho Pottera dostala, a svým žákům oznámilo, že účinkování v komparsu je pracovní stáží, a svůj výdělek tedy musejí odevzdat do školního fondu, a to přesto, že si ve filmu zahráli o víkendu.
- Velmi zajímavé bylo vytvoření mozkomorů. Režisér Alfonso Cuarón původně nechtěl používat digitální efekty, chtěl udělat mozkomory postaru a s loutkami. A tak si vzpomněl na loutkáře Basila Twista, který pod vodou předvádí nádherný tanec látek. Twist tedy přijel do Londýna a spolu s Cuarónem to pod vodou zkusili natočit zpomaleně a pozpátku. Výsledný efekt byl velmi zajímavý, ale nedal se uplatnit v praxi. Nakonec se tedy Cuarón rozhodl pro počítačové triky, ale grafikům předložil Twistovy záběry a řekl jim, že chce něco takového, ale s volností, jakou poskytuje počítačové zpracování. Nakonec tedy nechal Cuarón pohybovat loutky normální rychlostí, ale na počítači nechal zpomalit pohyb jejich hábitů, díky čemuž vypadají mozkomoři neuvěřitelně étericky, jako by byli skutečně z jiného světa.
- Přes léto během natáčení vypukla cestovní horečka. Skotsko se stalo pro čtenáře a diváky Harryho Pottera tím, čím Nový Zéland pro fanoušky Pána prstenů. Davy turistů zahltily sever Velké Británie, cestovní kanceláře si spokojeně mnuly ruce a tvůrci snímku znervózněli pod návaly zvědavců.
- Snímek byl po celém světě, a to včetně České republiky, uveden ve dvourozměrném formátu v kinech IMAX. Původní snímek byl kvůli tomu přeformátován speciální technologií DMR (digitální remastering), díky které dosahuje film ohromující kvality obrazu i zvuku.
- V úvodu filmu přijede pro Harryho Záchranný autobus a v tomto autobuse je vedle poloslepého řidiče zavěšěna "svraštělá hlava" (v originále "Shrunken Head"). Této dredaté hlavě, která veškeré okolní dění komentuje s výbuchy smíchu propůjčil hlas Lenny Henry a zajímavé je, že tato svraštělá hlava byla až nápadem filmařů a v původní knižní podobě se ve stejné scéně (autobus) vůbec neobjevila. Z knihy vyplynula pouze myšlenka, že tento charakter existuje, ale z úplně jiného místa. Teprve potom, co filmaři J.K. Rowlingové tento nápad prezentovali, souhlasila s jeho netradičním zařazením do filmu.
- Než byl režisérem tohoto filmu vybrán Alfonso Cuarón, diskutovalo se také o režiséru Callie Khourim nebo Kennethu Branaghovi, který si v předchozím díle zahrál profesora Lockharta.
- Původě se uvažovalo, že by si profesora Lupina zahrál Ewan McGregor.
- Kulisy pro obchod Medový ráj byly původně použity v Harrym Potterovi a kameni mudrců jako Olivanderův obchod s hůlkami na Příčné ulici.
- Režisér Alfonso Cuarón měl ve smlouvě napsáno, že nesmí před dětskými herci nesmí klít.
- Režiséra Alfonsa Cuaróna vybral jako svého nástupce sám režisér minulých dílů Chris Columbus.
- Tvůrci nejprve uvažovali o tom, že by Brumbála, kterého hrál v předchozích dílech Richard Harris a před natáčením bohužel zesnul, oživili v počítači. Nakonec tuhle myšlenku zamítli a obsadili Michaela Gambona, který nabídku na roli nejprve odmítl, protože měl z fenoménu Harryho Pottera respekt.
- Chris Columbus, režisér předchozích dvou dílů, zůstal u tohoto dílu jako producent.