Filmy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Knihy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Návštěvnost
TOPlist
Film
Harry Potter a Ohnivý pohár
Původní název - Harry Potter and the Goblet of Fire
Žánr - fantasy
Námět - J. K. Rowlingová
Délka - 157 min
Distribuce - Warner Bros. Pictures
Premiéra - 2005
Rozpočet - 150 mil. $

Rozdíly mezi knihou a filmem:
Kvůli velkému rozsahu knihy muselo být vynecháno mnoho scén. Zkrácen byl zápas na mistrovství světa ve famfrpálu, vynechána byla Hermionina Společnost pro ochranu životní úrovně skřítků (SPOŽÚS) a mnoho vyučovacích hodin, byla zanechána jediná - ta, kde Alastor Moody vysvětluje kletby, které se nepromíjejí. Čtvrtý díl je také jediný, kde Harry na začátku není u Dursleyových, ale rovnou v Doupěti. Zatímco v knize se Sirius Black objevil hned několikrát, ve filmu se objevil pouze při krátkém rozhovoru prostřednictvím letaxové sítě. V knize to vypadá, že by Barty Skrk ml. mohl být dokonce nevinný, ve filmu je od začátku zobrazován jako vinný. V knize smrtijedi na mistrovství světa ve famfrpálu útočí na mudly, zatímco ve filmu útočí i na čaroděje. Výstupy Bartyho Skrka st., Rity Holoubkové, Amose Diggoryho byly značně zkráceny, Ludo Pytloun, Dobby a Winky byli úplně vynecháni. Ve filmu jsou Krásnohůlky dívčí a Kruval chlapeckou školou. Příjezd obou škol je ve filmu také více pompézní a radostnější. Při prvním úkolu turnaje tří kouzelnických škol Harry ve filmu bojuje i v okolí bradavického hradu a nad jezerem, v knize se drží u stadionu. Před druhým úkolem Harrymu pomůže Neville Longbottom a ne Dobby. Příprava Harryho na třetí úkol byla také vynechána, stejně jako mnoho kouzelných tvorů v bludišti. Ve filmu je také vynecháno Popletalovo odmítání návratu Lorda Voldemorta a od bludiště se skočí hned k Brumbálovu projevu na konci školního roku. Značně byly zkráceny také scény na hřbitově v Malém Visánku.
Obsazení:
Daniel Radcliffe - Harry Potter
Rupert Grint - Ron Weasley
Emma Watson - Hermiona Grangerová
Michael Gambon - Albus Brumbál
Ralph Fiennes - Lord Voldemort
Brendan Gleeson - Alastor Moody
Robert Pattinson - Cedric Diggory
Maggie Smith - Minerva McGonagallová
Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid
Alan Rickman - Severus Snape
Gary Oldman - Sirius Black
Bonnie Wright - Ginny Weasleyová
Tom Felton - Draco Malfoy
Jason Isaacs - Lucius Malfoy
Matthew Lewis - Neville Longbottom
James a Oliver Phelpsovi - Fred a George Weasleyovi
Timothy Spall - Petr Pettigrew
David Tennant - Barty Skrk ml.
Frances de la Tour - Olympa Maxime
Predrag Bjelac - Igor Karkarov
Roger Lloyd Pack - Barty Skrk st.
Clémence Poésy - Fleur Delacourová
Stanislav Ianevski - Viktor Krum
Katie Leung - Cho Changová
Warwick Davis - Filius Kratiknot
Robert Hardy - Kornelius Popletal
Mark Williams - Arthur Weasley
Miranda Richardson - Rita Holoubková
Shirley Henderson - Ufňukaná Uršula

Zajímavosti:
- V pořadí čtvrtá potterovka zhltla na natáčení 140 mil. dolarů a během úvodního víkendu (18. – 20. 11. 2005) se obrat v USA vyšplhal na 102 milionů, čímž se stal nejúspěšnější v potterovské sérii. Díky tomuto openingu se též Ohnivý pohár zařadil na čtvrté místo za Spider-Mana (114,8 mil., 2002), Star Wars: Epizoda III (108,4 mil., 2005) a Shreka 2 (108 mil., 2004).
- Snímek měl původně natáčet režisér předcházejícího dílu Alfonso Cuarón, ale v době vzniku Ohnivého poháru ještě dokončoval Vězně z Azkabanu a rozhodl se raději soustředit na jeden film.
- Film měl mít původně dvě části, které by se promítaly s několika měsíci odstupu, ale režisér Mike Newell se rozhodl zkrátit víc jak 700 stránkovou předlohu natolik, aby se vměstnala do jednoho dílu.
- Mike Newell, mimochodem první britský režisér v potterovské sérii, dostal za svou práci 1 mil. dolarů. Chris Columbus dostal za Kámen mudrců (2001) 10 milionů plus procenta ze zisku.
- Daniel Radcliffe chytil během podvodního natáčení dvakrát nepříjemnou ušní infekci. Mimochodem, během přípravy těchto scén mohli dětští herci strávit pod vodou z bezpečnostních důvodů na jeden záběr jen 15 sekund.
- Tradiční skladatel potterovské hudby John Williams se na tomto filmu nepodílel, dal přednost snímku Gejša (r. Rob Marshall, 2005).
- Přes 3000 dívek přišlo na konkurs na roli Co Chang v Londýně 7. února 2004.
- Mike Newell je první britský režisér, který točil film o Harry Potterovi.
- Na internetu kolovaly nepravdivé fámy, že lorda Voldemorta měl hrát Rowan Atkinson či John Malkovich.
- Mike Newell dostal jako režisér pouhý jeden milion dolarů, kdežto jeho předchůdce Chris Columbus dostal za první film desetkrát více.
- Daniel Radcliffe dostal infekci do obou uch, během potápění při natáčení.
- Během natáčení nosil představitel profesora Brumbála Michael Gambon pod kostýmem své civilní oblečení a v ponožkách měl schovány cigarety.
- Stanislav Ianevski, který hraje Viktora Kruma má ve filmu jen dvě věty, celkem 20 slov.
- V jedné ze scén Daniel Radcliffe musel skákat ze střechy několik metrů vysoké. Dostal nabídku na využití kaskadéra, ale to odmítl a rozhodl se scénu natočit sám. Než k tomu však došlo, musel vylepšit svou kondičku, proto také chodil cvičit, aby mu pořádně narostly svaly.
- Šanci zahrát si malou roli v tomto snímku měly všechny děti ve Velké Británii. Stačilo jen zúčastnit se dobročinné večeře, kterou pořádala sama autorka příběhů o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová. Kromě účasti na večeři však bylo ještě nutné nabídnout v aukci nejvíce peněz. Spisovatelka však nabídla rovnou dvě role. Spolu se ziskem ze slavnostní večeře, za niž každý z účastníků zaplatil v přepočtu 8 tisíc korun, obdržela výtěžek aukce Skotská společnost pro výzkum roztroušené sklerózy. Matka Rowlingové Anne na tuto chorobu zemřela v roce 1990 v 45 letech a spisovatelka shání pro nadaci peníze.
- V tomto snímku se neobjevili Harryho příbuzní Dursleyovi, což jistě mnohé diváky překvapilo a zklamalo, ale zklamaní byli i jejich herečtí představitelé Richard Griffiths a Fiona Shaw, kteří to zjistili až přímo při natáčení. Podle slov Richarda Griffithse začínalo právě natáčení, když se společně s Fionou Shaw zeptali producentů, kdy s nimi počítají a dostalo se jim odpovědi „on vám to nikdo neřekl?“ Potíž podle producentů prý byla v tom, že čtvrtá kniha je pro film příliš dlouhá. Richard Griffiths se však nevzdával a zkoušel ještě přemluvit autorku J. K. Rowlingovou s návrhem, jestli by Dursleyovi nemohli přijet do školy třeba na Den otevřených srdcí nebo něco podobného, ale spisovatelka to odmítla.
- Společnost Warner Bros chránila tento film před piráty neobvyklým způsobem. Uvaděčky v kinech v celé Velké Británii vybavila speciálními brýlemi pro vidění ve tmě. Po celou dobu promítání s nimi musely uvaděčky kontrolovat diváky v hledišti, aby jim neunikl žádný pokus natočit si film na kameru.
- V původní verzi filmu, která byla promítána v rámci zkušebního promítání několik měsíců před premiérou, se tvůrci dopustili dvou chyb. Na snímku z této verze, kde Harry stojí před hrobem Voldemortových mudlovských příbuzných, jsou tyto chyby: Raddleovi seniorovi přiřkli tvůrci jméno jeho kouzelnického tchána a vedle šlápli i s výběrem letopočtů. Podle nich by otec Voldemorta svého syna zplodil ve 12 letech. Filmaři po upozornění fanoušků tyto chyby ještě do začátku premiéry stihli digitálně opravit.
- Daniel Radcliffe absolvoval při natáčení tohoto filmu svou první nahatou scénu. Kvůli vyřešení hádanky se totiž musí ponořit do obrovské vany. Ale ve skutečnosti Daniel nahatý nebyl, měl na sobě totiž prádlo tělové barvy, aby jako nahý jen vypadal.
- Maďarský trnoocasý drak je ve skutečnosti 12 metrů dlouhá animatronická stvůra s funkčním plamenometem s dosahem 9 metrů. Křídla ovládali loutkáři, s ocasem draka se hýbalo pomocí dlouhé tyče a pouze přední část draka byla doanimována v počítači.
- Pro natočení scény v jezeře strávil Daniel Radcliffe pod vodou celkem 41 hodin a 38 minut. Kvůli tomu podstoupil půlroční potápěčský výcvik s týmem kaskadérů.
- Pro Vánoční ples ušilo 100 švadlen ručně celkem 300 kostýmů.
- Ralph Fiennes je jako Voldemort velmi děsivý. Kvůli roli si dokonce nechal oholit hlavu, hruď a ruce. Jeho digitálně zploštělý nos s prasklinami a štěrbinami mu dodává hadí vzhled.
- Výtvarníci dekorací se museli postarat o silikonové figuríny s podobou Hermiony, Rona, Cho a Gabriely pro účely podvodní scény. V chlorované vodě, která obří nádrž naplnila, ale všechny kostýmy a rekvizity rychle rezivěly, ztrácely barvy a spousta vybavení byla zničena úplně.
- Část zahradního bludiště byla nejprve postavena ve studiu Pinewood, až poté se labyrint digitálně rozrostl a následně byl přenesen do skotského údolí, kam jsou situovány bradavické exteriéry. Tým pro zvláštní efekty postavil část labyrintu, konkrétně 8 metrů vysoké a 12 metrů dlouhé hydraulické stěny, které se mohly nezávisle na sobě pohybovat, vlnit a nadouvat kolem herců. Bludiště mělo uvnitř těžkou ocelovou konstrukci, která by herce doslova rozmačkala, kdyby se něco zvrtlo.
- Dva dny zabralo natáčení Ohnivého poháru Ralphu Fiennesovi, který si zahrál lorda Voldemorta. Herec si musel vyholit celou hlavu a trikaři mu digitálně odstranili nos.
- Na Hermioniny plesové šaty, které se šily tři týdny, se spotřebovalo 12 metrů látky.
- Vodní nádrž o rozměrech 16x16 metrů a hloubce 6 metrů nechal štáb zabudovat kvůli natáčení po vodní hladinou.
- Představitelka Madame Maxime (Frances de la Tour) měří 244cm.
- Hodně fanoušků bylo naštvaných kvůli tomu, že Hermiona má na plese růžové šaty místo modrých jako v knize. Díky této maličkosti režisér Mike Newell zjistil, jak velkým fenoménem Harry Potter je.
- Když byl film v post-produkci na řadu záběrů byla použita technika "mazání fleků" (kterou předtím využívali v takových seriálech jako např. Zoufalé manželky), aby některým mladým hercům odstranili nedokonalosti pleti, které v detailních záběrech nedokázal make-up zakrýt .
- Vodní nádrž postavená speciálně pro natáčení podvodních scén je největší kulisou pro natáčení pod vodou, která byla kdy postavena. Tato nádrž totiž pojmula až 500 000 litrů vody.
- Uvažovalo se, že by si roli Pošuka Moodyho mohl zahrát Ray Winstone nebo Billy Connolly.
- Do role Rity Holoubkové chtěli tvůrci obsadit herečku Rosamund Pike, ta však odmítla.
- Film Harry Potter a ohnivý pohár byl roku 2006 zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejrychleji prodávané DVD všech dob. V USA se první den po uvedení na trh prodalo 5 milionů kopií a ve Velké Británii toto DVD mizelo z pultů rychlostí 6 kusů za vteřinu.
- Ve filmu se objevuje v novinách Denní věštec titulek "Harry Potter a turnaj tří kouzelníků", což je název, který chtěla spisovatelka J.K.Rowlingová původně dát čtvrté knize (a tedy i čtvrtému filmu).
- Ve čtvrém filmu o Harrym Potterovi došlo k jednomu přeobsazení role -a to Angeliny Johnsonové, kapitánky nebelvírského famfrpálového družstva. Už ji jako v Kameni mudrců a Tajemné komnatě nehraje Danielle Taylor, ale Tiana Benjamin.
- Když se začal točit první film o Harrym Potterovi, tvůrci předpokládali, že po třetím díle bude hlavní trio vyměněno, protože už bude na svoje role moc staré, a že je nahradí jiní dětští herci. Série ale získala takovou oblibu, že to už nepřipadalo v úvahu, a tak i v tomto čtvrém díle můžete vidět ústřední trojici jako ve všech předchozích dílech.
- Sestry Patilovy, se kterými jdou Harry a Ron na ples, v knize každá navštěvují jinou kolej, jedna Nebelvír, druhá Havraspár. Tvůrci ale potřebovali, aby je Harry obě potkal v nebelvírské společenské místnosti, a tak je obě zařadili do Nebelvíru.