Filmy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Knihy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Návštěvnost
TOPlist
Film
Harry Potter a Fénixův řád
Původní název - Harry Potter and the Order of the Phoenix
Žánr - fantasy
Námět - J. K. Rowlingová
Délka - 132 min
Distribuce - Warner Bros. Pictures
Premiéra - 2007
Rozpočet - 150 mil. $

Rozdíly mezi knihou a filmem:
Harry Potter a Fénixův řád je nejrozsáhlejší kniha celé série, proto muselo být v pátém filmu vynecháno mnoho scén. Vynechány byly například všechny famfrpálové zápasy, upravena byla scéna, kdy mladý James Potter šikanuje mladého Severuse Snapea. Vynechána byla také návštěva rodičů Nevilla v nemocnici svatého Munga, kde se hlavní trojice dozvěděla o tom, že Belatrix Lestrangeová umučila manžele Longbottomovi. Vyškrtnuto bylo několik místností na odboru záhad, bubák paní Weasleyové, to jak se stali Ron a Hermiona prefekty, Firenze jako učitel jasnovidectví. Proškrtány byly i Kráturovy výstupy, neobjevili se ani Dobby a Rita Holoubková. Při bitvě na ministerstvu jsou vynechány úrazy jednotlivých bojovníků a opět se neobjevil ani SPOŽÚS. Chybou ve filmu je, když Hermiona jmenuje mezi důvody, proč Cho Changová brečí, že je nervní kvůli NKÚ, ale Cho je o ročník výše než hlavní trojice, takže už má zkoušky rok za sebou. Přehnaný je také počet nařízení Dolores Umbridgeové, za její vlády v Bradavicích nebyly v knize sundávány portréty ani nebyli všichni žáci vyslýcháni pod veritasérem.Harry také učí členy Brumbálovy armády kouzlo Levicorpus,které objevil až v šestém díle jako kouzlo vynalezené Princem dvojí krve.
Obsazení:
Daniel Radcliffe - Harry Potter
Rupert Grint - Ron Weasley
Emma Watsonová - Hermiona Grangerová
Michael Gambon - Albus Brumbál
Imelda Staunton - Dolores Umbridgeová
Helena Bonham Carter - Belatrix Lestrangeová
Ralph Fiennes - Lord Voldemort
Maggie Smith - Minerva McGonagallová
Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid
Alan Rickman - Severus Snape
Gary Oldman - Sirius Black
Bonnie Wrightová - Ginny Weasleyová
Evanna Lynchová - Lenka Láskorádová
Tom Felton - Draco Malfoy
Jason Isaacs - Lucius Malfoy
Matthew Lewis - Neville Longbottom
James a Oliver Phelpsovi - Fred a George Weasleyovi
Katie Leung - Cho Changová
Warwick Davis - Filius Kratiknot
Emma Thompson - Sibylla Trelawneyová
Robert Hardy - Kornelius Popletal
David Thewlis - Remus Lupin
Natalie Tena - Nymfadora Tonksová
Brendan Gleeson - Alastor Moody
Mark Williams - Arthur Weasley
Julie Walters - Molly Weasleyová
Richard Griffiths - Vernon Dursley
Fiona Shaw - Petunie Dursleyová
Harry Melling - Dudley Dursley

Zajímavosti:
- Scénu, kdy Harry poprvé políbí Cho Changovou, nechal režisér nezkušený pár opakovat nejméně třicetkrát. Podle jeho slov to nakonec působí "velmi nežně a láskyplně, zkrátka přesně tak, jak má první pusa vypadat".
- Nabídku režírovat tento film dostala Mira Nairová i Jean-Pierre Jeunet. Oba však tuto nabídku odmítli, a na režisérskou stoličku tak znovu usedl David Yates.
- Než mohlo začít natáčení scény, kdy členové Fénixova řádu přepravují Harryho přes Londýn, musela si produkce zajistit spolupráci 17 zastupitelstev jednotlivých londýnských okresů, což nebylo zrovna lehké, protože v té době byl Londýn ostře střežený kvůli obavám z teroristů.
- Pro vytvoření největší kulisy (Atrium Ministerstva ve viktoriánském stylu z 19.století), která byla kdy při natáčení potterovských filmů vyrobena - je 80 m dlouhá, 40 m široká a 10 m vysoká. K její výrobě bylo potřeba nalepit na 30 tisíc kachlí. Díky vizuálním efektům pak bude atrium vypadat ještě větší.
- Emma Thompson coby věčně zmatená profesorka Sybila Trelawneyová má ve filmu vynikající scénu, která byla bohužel z konečné filmové verze vyřazena. Jde o scénu při slavnostním zahájení školního roku, kdy Dolores Umbridgeová má úvodní proslov a Trelawneyová poslouchá a zároveň jí. Její "jídelní" výstup je natolik originální a trefný její postavě, že skalní fanoušky předlohy zahřeje u srdce.
- Při scéně, kdy Harry prvně vidí testrály, Lenka řekne, že nikdo další ze skupiny je nevidí. To je ale faktická chyba, protože Neville viděl zemřít dědečka, a proto je má vidět taky.
- Do kin byly dodávány kopie tohoto filmu pod falešným názvem "The Raven (Havran)".
- Film byl uveden celkem v 4181 amerických kinech. Pro společnost Warner Bros to bylo rekordní číslo.
- Mnoho fanoušků Harryho Pottera šlo na film Happy Feet (2006) jen kvůli tomu, aby viděli trailer právě na páté filmové pokračování Harryho Pottera.
- Uvažovalo se, že by hudbu k filmu složil Dario Marianelli a ne John Williams jako u předchozích dílů.
- Evanna Lynch byla do role Lenky Láskorádové vybrána z 15 000 dívek.
- Ředkvičkové náušnice, která má ve filmu Lenka Láskorádová, si vyrobila sama Evanna Lynch, která Lenku hraje.
- Výroba koberce v kanceláři profesorky Umbridgeové stála 50 000 liber.
- Do role Belatrix Lestrangeové byla původně obsazena Helen McCrory, ale kvůli těhotenství musela být nahrazena Helenou Bonham Carter.
- Konkurzu na roli Lenky Láskorádové se chtěla zúčastnit i tehdy devítiletá Lourdes, dcera zpěvačky Madonny. Nakonec ale na casting nešla ze dvou důvodů: zaprvé neodpovídala věkovému limitu (13 - 16 let) a za druhé jít to matka zakázala s tím, že na showbyznys není ještě dost zralá.
- Když se uvažovalo, že by se natáčení pátého dílu Harryho Pottera přesunulo do jiné země, mimo jiné taky do České republiky, rodiče Daniela Radcliffa prohlásili, že by se báli svého syna pustit do ciziny samotného. Média ovšem tuto informaci rozmázla s tím, že Radcliffeovi rodiče odmítají pustit Daniela na rok do ČR, protože Praha je známá svým divokým nočním životem a velkým počtem lehkých žen nabízejících zde své služby.
- Koberec s rodokmenem rodiny Blacků pomohla navrhnout sama J.K. Rowlingová, protože jenom ona věděla, jak přesně má vypadat.
- Celé Oddělení záhad je kompletně vytvořené počítačem, což je poprvé v historii, kdy byla nějaké scéna celá vygenerovaná počítačem. Takto vytvořené jsou i všechny police a koule. Postavení této scény by bylo příliš drahé, protože by bylo potřeba zhruba 15 000 křišťálových koulí. Také jejich čištění a vracení na místo by bylo zabralo spoustu času při opakovaném záběru scény.
- Producenti zvažovali do role Dolores Umbridgeové jedinou herečku - Imeldu Staunton, která ji také přijala.
- Imelda Staunton (Umbridgeová) a kostýmní návrhářka Jany Temine přišly s nápadem, aby Umbridgeová nosila v průběhu filmu stále tmavší a vycpanější oblečení, protože se během příběhu tato postava stává stále temnější a psychicky nevyrovnanější osobou a taky je popisována jako stále tlustější.
- - Pracovní název filmu byl Tip-Top.
- Během snídaně ve Velké síni je na stole krabička s cereáliemi Cheeri-Owls (Veselé sovy) s podobným obalem jako mají skutečné cereáli Cheerios.
- Postava Drápa byla vytvořená pomocí nové průlomové filmové technologie vyvinuté Image Metrics, která mapuje hercův výkon a dokáže z něj udělat virtuální, nebo lidskou (žijící či mrtvou) postavu. Výsledek je kvalitnější než ručně dělaná počítačová grafika, která je velmi drahá a časově náročná.
- Místnost nejvyšší potřeby je popsaná jako pokoj, která nemá žádný začátek, ani žádný konec. Aby se docílilo pocitu nekonečna, štáb zabývající se efekty strávil 5 měsíců vytvářením tohoto pokoje instalací otočných zrcadel tak, aby v nich nebyla vidět kamera a žádné odrazy. Další problém na place byl s osvětlením, které bylo tak jasné, že se díky němu tvořily odrazy. Takže podlaha musela být černá a herci museli mít na podrážkách připevněný černý samet, štáb zase musel nosit modrou ortopedickou obuv, aby se předešlo nanosení prachu na podlahu na place.
- V kanceláři profesorky Umbridgeové je na zdi spousta talířů s pohybujícími se koťaty, která byla oživena v post-produkci. Trvalo 24 hodin nafilmovat a nafotit koťata, která se potom použila na tyto talíře.
- Podle původního scénáře se domácí skřítek Krátura ve filmu neměl vůbec objevit. J.K. Rowlingová ale po jeho přečtení trvala na tom, že se ve filmu musí objevit, aby se předešlo problémům s budoucími díly. Takže i když Krátura nemá žádný větší dopad na zápletku, jak je to ve filmu prezentované, pár scén s ním bylo do filmu po této žádosti přidáno.
- Daniel Radcliffe přišel s nápadem, že by Harry mohl nosit jistý typ oblečení , který by se podobal tomu, co nosil v Harrym Potterovi a vězni z Azkabanu profesor Lupin - jako výraz úcty k němu.
- V Harrym Potterovi a tajemné komnatě, když Ron zachraňuje Harryho od Dursleyových, se ho Harry zeptá: "Co to děláš?" a Ron mu odpoví: "Zachraňuju tě, samozřejmě." Stejnou větu řekne v tomto filmu Moody Harrymu, když ho zachraňuje.
- Při prvním dni promítání zlomil Harry Potter a fénixův řád rekord, který předtím držel Spider-man 2 (2004). První den vydělal doma 44,3 milionů dolarů.
- Podpisy Harryho, Rona a Hermiony na seznamu Brumbálovy armády jsou napsané stejným písmem jako v knize.
- Nejdražším místem, které bylo pro natáčení vytvořeno, je 200 stop dlouhá hala na Ministerstvu kouzel.
- Když Harry, Ron a Hermiona probírají Harryho polibek s Cho, se konci scény jakési tři postavy vyprsknou smíchy. Herci se tady začali neplánovaně smát, podle režiséra to ale v té scéně vypadalo dobře, tak to tam nechal.
- Tichošlápka, psí podobu Siriuse Blacka, si zahrál pes jménem Cleod.
- Portrét v Brumbálově pracovně, který Brumbál oslovuje jako "Phineasi" je ve skutečnosti Phineas Nigellus Black, pradědeček Sirius Blacka a také Belatrix Lestrangeové a Narcissy Malfoyové, takže také prapradědeček Draca Malfoye a Nympfadory Tonksové.
- Velká část podoby atria byla inspirovaná podobou lodnýnského metra.
- Když byl v Harrym Potterovi a ohnivém poháru souzen Igor Karkarov, místnost byla dvakrát větší, než když v ní v tomto díle soudili Harryho.
- Protože se ve filmu objevuje souboj hůlek mezi ostřílenými kouzelníky, byl najmut profesionální taneční choreograf Paul Harris, aby navrhl styl a techniku pro tento souboj hůlek. Výsledek se skládá z 5 základních pohybů, které měli herci povoleno lehce přizpůsobit svojí postavě. Takže např. Lucius Malfoy používá poněkud formální a strnulý styl, zatímco Sirius Black spíše kousavější a spontánější pouliční styl boje.
- Helena Bonham Carter měla jako Belatrix ve scénáři 5 replik, nicméně ve filmu zazní jen 3.
- Kenneth Branagh si měl původně zopakovat roli profesora Zlatoslava Lockharta v krátké scéně, kde se s ním setká Harry v nemocnici, když je tam na návštěvě pana Weasleyho. Stejně tak se měl Harry u sv. Munga setkat s Nevillovými rodiči, které umučila Belatrix Lestrangeová. Tato scéna ale byla vystřižena kvůli problémům s rozpočtem.
- Když se postavy zapisují mezi členy Brumbálovy armády, nepoužívají k tomu brk, jak by správně měly, ale tužku.
- Dvorní scénárista filmů o Harrym Potterovi Steve Cloves kvůli jiným závazkům nenapsal scénář k tomuto dílu. Nahradil ho Michael Goldenberg.
- Režisér Matthew Vaughn odmítl nabídku režírovat patý díl Harryho Pottera. (HappySmile) Nacvičování pro Fénixův řád začalo 27. ledna 2006, natáčení začalo 6. února 2006 a skončilo v listopadu 2006. (HappySmile) Natáční bylo v květnu 2006 na dva měsíce přerušeno kvůli školním zkouškám Daniela Radcliffea a Emmy Watson. (HappySmile) Ve filmu bylo použito přes 1 400 speciálních efektů.
- Rodina fotbalisty Thea Walcotta se krátce objevila ve filmu. Theo samotný si tam měl zahrát taky, ale kvůli svým závazkům k Arsenalu se nakonec natáčení nezúčastnil.
- V IMAXu se promítalo prvních 120 minut tohoto filmu v normálním 2-D formátu, posledních 20 minut ve 3-D.
- Přestože je pátá kniha nejdelší z celé série Harryho Pottera, pátý film má jenom 132 minut, což ho činí nejkatším filmem série.
- Ve většině anglicky mluvících zemích šel film do kina 11. července 2007, avšak v Austrálii byl naplánován až na 6. září 2007 - tedy skoro 2 měsíce poté. Australané ale podali studiu Warner Bros. stížnost, ke které připojili petici s 2 000 podpisy, a premiéra byla nakonec posunuta na 11. července. Také data premiér v USA a VB byly posunuty z 13. července na 11. a 12. července 2007.
- Světová premiéra filmu se nekonala v Anglii nebo USA, jak by se dalo předpokládat, ale v Tokyu - 28. června 2007 (5 dní před Velkou Británií).
- Při závěrečné bitvě na odboru záhad použije Lenka Láskorádová (Evanna Lynch) na svého protivníka kouzlo Levicorpus. To se však naučí Harry až v příštím roce, takže jej nemohl znát, natožpak učit své přátele.
- Nejlepší otvírací tržby ze všech dosavadních dílů.
- Při scéně na ministerstvu chtěla Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrangeová) vyjádřit svůj vztah k postavě Matthewa Lewise (Neville Longbottom) tak, že ho "týrala" kroužením hůlky kolem ucha jako vatovou tyčinkou, bohužel se Matthew k Heleně příliš naklonil a hůlka mu propíchla bubínek. Matthew se podle časopisu „Entertainment Weekly“ nehodě teď jen směje, ale prozradil, že na ucho několik dní neslyšel.