Filmy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Knihy
Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a tajemná komnata
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Harry Potter a ohnivý pohár
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a relikvie smrti

Návštěvnost
TOPlist
Film
Harry Potter a Princ dvojí krve
Původní název - Harry Potter and the Half-Blood Prince
Námět - J. K. Rowlingová
Délka - 153 minut
Distribuce - Warner Bros.
Premiéra - 15. srpna 2009
Rozpočet - 250 milionů USD
Tržby - 934 milionů USD (celosvětově)

Obsazení:
Daniel Radcliffe - Harry Potter
Rupert Grint - Ron Weasley
Emma Watson - Hermiona Grangerová
Michael Gambon - Albus Brumbál
Jim Broadbent - Horacio Křiklan
Alan Rickman - Severus Snape
Tom Felton - Draco Malfoy
Bonnie Wright - Ginny Weasleyová
Matthew Lewis - Neville Longbottom
Evanna Lynch - Lenka Láskorádová
Robbie Coltrane - Rubeus Hagrid
Maggie Smith - Minerva McGonagallová
David Thewlis - Remus Lupin
Natalia Tena - Nymfadora Tonksová
Helena Bonham Carter - Bellatrix Lestrangeová
Timothy Spall - Peter Pettigrew
Mark Williams - Arthur Weasley
Julie Walters - Molly Weasleyová
Helen McCrory - Narcisa Malfoyová
Jessie Cave - Levandule Brownová
Rod Hunt - Thorfin Rowl
Hero Fiennes - Tiffin - mladý Tom Raddle
Anny Shaffer - Romilda Vaneová
Tony Coburn - mladý Lucius Malfoy
Freddie Stroma - Cormac McLaggen
Louis Cordice - Blaise Zabini
Georgina Leonidas - Katie Bellová
Isabella Laughland - Leanna

Zajímavosti:
- Režisér Guillermo del Toro odmítl nabídku režírovat tento film kvůli filmu Hellboy 2: The Golden Army (2008).
- Když J.K.Rowling pročítala scénář k tomuto filmu, narazila na část, ve které Brumbál vzpomíná na dívku, do které byl zamilovaný, když byl mladý. Poté informovala filmaře, že Brumbál byl ve skutečnosti gay, a jeho jediné romantické poblouznění bylo s čarodějem Grindelwaldem, kterého musel později porazit v souboji čarodějů. Tuto informaci také zveřejnila při propagaci posledního dílu Harry Potter a Relikvie smrti (2010)
- Helen McCrory měla hrát Bellatrix Lestrangeovou ve filmu Harry Potter a Fénixův řád (2007), musela ale odstoupit, protože otěhotněla. V tomto díle hraje Narcissu Malfoyovou, Bellatrixinu sestru.
- Knihy V "Krucáncích a kaňourech" jsou ve skutečnosti telefonní seznamy Watfordu.
- Tom Felton (Draco Malfoy) při natáčení scény s kletbou Sectusempra musel proležet několik hodin ve falešné krvi a vodě. Na sobě měl protetický hrudník, ze kterého se pumpovala krev, a po každém záběru se musel umýt a usušit si vlasy, aby mohl zpátky na plac.
- Teprve osmnáctiletý Robert Knox, představitel Marcuse Belbyho, se nedožil premiéry filmu. Zemřel více než rok před ní, když byl brutálně napaden a ubodán k smrti 24. května 2008.
- V roli Nymphadory Tonks se měla objevit Anna Friel, nahradila ji však Natalia Tena.
- Premiéra měla být o vánocích roku 2008, ale přestože je film hotový, byla odložena až na léto 2009. Je to kvůli chabé letní sezóně.
- Del Toro, který odmítl film točit, také řekl, že na jeho vkus ve filmu umírá moc málo lidí.
- Jessie Cave porazila při konkurzu na roli Levandule Brownové více než 7 000 dívek.
- Do role malého Toma Raddleho byl vybrán jedenáctiletý Hero Fiennes-Tiffin, což je synovec Ralpha Fiennese, který hraje budoucího Toma Raddleho známého pod jménem lord Voldemort. Režisér David Yates říká, že ho najal díky jeho podobnosti ke strýci, ne však přímo proto, že je to jeho synovec. Líbil se mu jakýsi strašidelný pocit, který z něj vyzařuje.
- Potom, co byl z předešlého dílu k velkému zklamání fanoušků vystřižen famfrpál, se v tomto díle zase objeví.
- Dlouho se diskutovalo o tom, že si v tomto filmu zahraje i Christian Coulson, který hrál v Harrym Potterovi a tajemné komnatě šestnáctiletého Toma Rojvola Raddleho. Avšak nakonec bylo rozhodnuto, že už je pro svou roli moc starý, protože v době natáčení oslavil své třicáté narozeniny.
- První herečkou zvažovanou do role Narcissy Malfoyové byla Naomi Watts, která ale odmítla kvůli svému přeplněnému rozvrhu.
- Herec Thomas James Longley se ucházel o roli jedhono z mladších verzí lorda Voldemorta - Tom Raddleho, ale vybrán byl nakonec Frank Dillane.
- Posunutí premiéry z listopadu 2008 na červenec 2009 pomohlo zvýšit počet kin IMAX v USA, ve kterých bude Harry Potter a princ dojí krve k vidění. Kdyby byl film vydán v listopadu, byl by k dispozici ve 40 IMAXech, v červenci bude ale promítán hned ve 100 kinech IMAX.
- Ve filmu uvidíme zřícení mostu Millennium Bridge. Vzhledem k tomu, že tento most byl postaven v roce 2000, tak to odporuje knize, protože její děj je zasazen do roku 1996, jak řekla autorka J.K. Rowlingová. Nicméně přímo v knize nejsou žádné odkazy na to, ve kterém roce se děj odehrává.
- První film série Harryho Pottera, který po dílu Harry Potter a vězeň z Azkabanu dostal v USA rating PG (= některý materiál nemusí být vhodný pro děti). Čtvrtý a pátý díl měly rating PG-13, což znamená, že film je nevhodný pro děti do 13 let.
- Byly přidány dvě scény, které se neobjevily v knize: Zřícení mostu Millenium Bridge (možno vidět na začátku filmu a také v některých trailerech) a útok Smrtijeda v Doupěti (také k vidění v traileru). Útok na mudlovský most je ve skutečnosti v knize zmíněn Korneliusem Popletalem, avšak není zde vůbec popsán.
- Daniel Radcliffe dával rady kolegovi Rupertovi Grintovi, ako zvládnuť scény kde sa bozkáva.
- Chyba ve filmu: V knize vystupuje Demelza Robinsová, hráčka nebelvírského famfrpálového týmu. Nicméně ve filmu je na jejím dresu zezadu napsáno Robbinsová se dvěma B.
- Rupert Grint (Ron) a Jessie Cave (Levandule) se seznámili jen dva dny před natáčením a hned jedna z prvních scén, kterou spolu točili, byla líbací.
- Ron je v tomto dílu brankářem nebelvírského famfrpálového týmu. Aby tvůrci Rupertovi Grintovi zpříjemnili scény, kde létá na koštěti, vyrobili pro něj sedátko, které mělo přesně tvar jeho pozadí.
- Michael Gambon má jako Brumbál bradku, přes kterou musí mezi natáčením nosit chránítko, aby mu do ní nepadaly kousky jídla, což se mu stává každou chvilku. Poté, co spisovatelka J.K. Rowlingová oznámila, že byl Brumbál gay, členové štábu si z něj udělali srandu a vyrobili pro něj nové růžové chránítko, se kterým se Gambon i tak chodil pyšně po place.
- Maggie Smith (McGonagallová) dokončila natáčení filmu zatímco podstupovala radioterapii kvůli léčbě rakoviny prsu.
- Původní scénář obsahoval všechny Brumbálovy vzpomínky na Voldemorta, které popisovala kniha, avšak režisér David Yates trval na tom, aby byly zredukovány, protože chtěl zobrazit Voldemortův vzestup bez toho, aby ukazoval jakou moc měl v mládí jako Tom Raddle.
- Spoiler: Podle původního scénáře se měl Harry po Brumbálově smrti zmocnit jeho hůlky. Krátce před začátkem natáčení ale vyšla sedmá kniha, která odhalovala, že Brumbálova hůlka a její vlastník hrají v celém příběhu velkou roli, takže musel být scénář změněn.
- IMAX vysílá v 3D formátu pouze 12 minut filmu.
- Do některých kin doručeno pod falešným názvem "Candlelit".
- Sirotčinec, ve kterém žil Tom Raddle, je založen na liverpoolské přístavní čtvrti a je ovlivněn viktoriánsko-gregoriánskou architekturou. Pro exteriéry byly použity originální viktoriánské glazurované cihly, aby dodaly místnostem bytelnou strukturu.
- Režisér David Yates si dával opravdu velký pozor na to, aby nemrtví nevypadali jako zombie. Tvůrci se hodně zaměřili na jejich pohyb - nepohybují se rychle, ale zároveň ani ne extra pomalu nebo s nějakým sténáním, dosáhli tak velmi reálného stylu. Nemrtví jsou také hubenější než zombie a jsou našedlí. Tvůrci také studovali fotografie mrtvých těl, která byla pod vodou, aby zjistili, jak to ovlivní kůži. Dvě minuty dlouhá scéna zabrala šesti lidem z týmu speciálních efektů 45 týdnů práce.
- Brumbálův prsten vypadá, jakoby ho někdo posprejoval propanem a potom zapálil. Aby tým vizuálních efektů dosáhl maximálního účinku, strávil hodně času zkoumáním roztavených vulkánů (které vydávají hodně tepla, ale neuvidíte tam žádné plameny) a jiných zdrojů včetně světlic, které hoří pod vodou. Počítačový grafik Christopher Horvath následně strávil prací na této scéně 8 měsíců.
- Jamie Campbell Bower se ucházel o roli mladého Raddlea, místo toho byl obsazen do role mladého Gellerta Grindewalda v Harrym Potterovi a Relikviích smrti.
- Terry Gilliam, který byl osobní volbou J.K. Rowling k režírování prvního Pottera, byl požádán, aby režíroval tento díl. Nicméně Gilliam řekl Warner. Bros, že už měli svou šanci a tu propásli.
- Bill Nighy si chtěl zahrát Rufuse Brouska, nicméně v tomto díle pro tuto postavu nebylo místo. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že v sedmém dílu si Brouska opravdu zahraje.
- Noční scény se natáčely ve vesnici Lacock po dobu tří nocí od 25. do 28. října 2007, a to od 5 hodin odpoledne do 5 hodin ráno. Obyvatelé ulice Lacock Abbey byli požádáni, aby svá okna zakryli tmavými závěsy.
- Když jde Draco naposledy do Místnosti nejvyšší potřeby, můžete si zde všimnout harfu, která uspala Chloupka a šachovou figurku krále z prvního filmu.
- Délka 35 mm filmu, na který je snímek natočen, je 4 194 metrů.
- Tapisérie u Místnosti nejvyšší potřeby je replikou poslední ze sedmi tapisérií ze série "The Hunt of the Unicorn" (Hon na jednorožce), která je zvaná "The Unicorn in Captivity" (Jednorožec v zajetí). Originál se nachází v Cloisters v New York City.
- V úvodní scéně je opravdu vidět 378 metrů dlouhý závěsný most Millenium Bridge, nicméně pro scénu s jeho zborcením musela být vytvořena jeho počítačová podoba. Studio pracovalo s architekty tohoto mostu a obdrželo jeho plány, aby byl virtuální model co nejpřesnější. Tým 20 lidí strávil několik měsíců jeho tvorbou a texturováním. Tvůrci také strávili mnoho času sledováním nahrávek skutečných pádů mostů jako např. pád washingtonského Tacoma Narrows Bridge v roce 1940. Ukázalo jim to, jak by se mohl ocelový most překroutit a valit jako sinusoida vytvořená vibrací, kterou Millenium Bridge utrpěl, když byl poprvé otevřen.